تبلیغات
عمران دانشگاه آزاد واحد سمنان - صنعت ساختمان
 
عمران دانشگاه آزاد واحد سمنان
عمران دانشگاه آزاد واحد سمنان
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : آرش سعادت
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
و جشنواره برترین های صنعت ساختمان با معرفی برترین های این حوزه به كار خود پایان داد.www.BanaNews.ir

رفیعی مدیرعامل شركت توسعه عمران و مسكن آوان پویا در آغاز این همایش اظهار داشت: امروزه در كشورهای پیشرفته و مترقی جهان، صنعت ساختمان تنها به عنوان یك سكونت‌گاه تعریف نمی‌شود بلكه از آن به عنوان یك صنعت كه در تمامی اقتصاد دخالت دارد یاد و باعث شده است تا صنعت‌ ساختمان در این كشورها به عنوان یك اقتصاد فعال در حوزه نوع آوری و خلاقیت معرفی شود.

به گزارش بنانیوز به نقل از خبرگزاری فارس ،رفیعی اظهار داشت: بسیاری از پروژه‌های ساختمانی در این كشورها تمامی جذابیت‌های لازم را به لحاظ كیفیت، زیبایی و كارآیی در خود جا داده‌اند و با استفاده از همین عوامل ضمن تامین نیاز بازار در حوزه‌های دیگر گردشگری و تجاری نیز بازارهای جدید را به وجود می‌آورند.

به گفته رفیعی، در ایران متاسفانه به دلایل گوناگون از این موضوع استفاده نشده است و همین عامل باعث شده تا تنها در ایران تامین مسكن به عنوان سكونت‌گاه معرفی و تعریف شود.

وی ادامه داد: همین عامل باعث شده است كه شكافی عمیق بین بازار و عرضه به وجود بیاید و سرمایه‌گذاران خارجی نیز رغبتی به منظور سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان كشور انجام ندهند.

وی خاطر نشان كرد: متاسفانه به دلیل تقاضای بسیار زیاد در كشور این نو‌آوری و خلاقیت نیز گم شده است.

وی اظهار داشت: اگر ما نوآوری و خلاقیت را در صنعت ساختمان كشور به كار گیریم ضمن ایجاد جذابیت لازم، بهره‌وری، ماندگاری، زیبایی و كارآیی در این حوزه به خوبی نمایان می‌شود و ما شاهد خواهیم بود كه ساختمان‌های بسیار زیبا و مستحكم و پایدار داشته باشیم.

وی نوآوری در كاربری‌های ساختمانی در رنگ و نور و نمای ساختمان و در سازه ساختمان را بسیار با اهمیت خواند.

*ساخت مسكن مهر به شیوه سنتی تحقق نمی‌یابند

در ادامه مهدی معظم رئیس كانون كاردان‌های فنی ساختمان گفت: تولید یك میلیون واحد مسكونی آن هم در قالب مسكن مهر با روش‌های فعلی و یا به عبارت دیگر سنتی هیچ‌گاه تحقق نمی‌یابد، لذا استفاده و به كارگیری فن‌آوری‌های نوین لازمه اصلی تحقق این میزان واحد ساختمانی است.

وی گفت: نگاه علمی به صنعت ساختمان تنها نباید معطوف به یك نهاد خاص و یك واحد خاص در این حوزه باشد.

به گفته معظم اگر ایران بخواهد در صنعت ساختمان به نقطه ایده‌آل برسد و همسان با كشورهای پیشرفته نیازهای مسكن جامعه خود را تامین كند باید نگاه علمی آن چند منظوره و در تمامی حوزه‌های ذی‌ربط و مرتبط با صنعت ساختمان معطوف كند.

وی با انتقاد از نحوه تدریس و آموزش در دانشگاه‌های فنی كشور اظهار داشت: باید به عنوان فردی كه در صنعت ساختمان مسئول هستم تاسف خود را از نحوه آموزش صرفا تئوری در دانشگاه‌های فنی كشور اعلام كنم.

رئیس كانون كاردان‌های فنی ساختمان اظهار داشت: مادامی كه در دانشگاه‌های فنی كشور كاربری آموزش از تئوری به عملی تغییر نیابد ما باید همچنان شاهد معضلاتی در صنعت ساختمان باشیم و همچنان دور باطل را تكرار كنیم.

معظم ادامه داد: نیروی مجرب و با دانش زمانی در صنعت ساختمان مشاهده می‌شود كه از بطن دانشگاه‌های فنی با كیفیت كه با تكنولوژی آموزشی روز همسان هستند بیرون بیاید.

به گفته معظم، در حال حاضر كشور ما از این اقدام رنج می‌برد و باید هر چه سریع‌تر در این زمینه راهكار مناسب ارائه شود.

وی اظهار داشت: روندی كه در كشور طی می‌شود هر چند مثبت و مطلوب است اما كافی نیست چرا كه نیروی جوان و فعال كشور به ساختمان و مسكن نیاز دارد و روند كل فعلی جوابگوی این مقدار متقاضی نیست.

*برون رفت از وضعیت فعلی ،نوآوری در بخش صنعت ساختمان

در ادامه جشنواره محمود فاطمی رئیس مركز تحقیقات مسكن و ساختمان در همایش برترین‌های صنعت ساختمان اظهار داشت: برای برون رفت از وضعیت فعلی نیازمند تحول جدی همراه با نوآوری در بخش صنعت ساختمان هستیم.

وی ادامه داد: نیاز كشور به حجم زیاد مسكن بر طرح‌های توسعه‌ای ما را ملزم می‌كند كه صنعت ساختمان كشور از وضعیت فعلی كه همانا سنتی‌سازی است عبور بدهیم تا به مرحله صنعتی‌سازی گام بگذارد و در این راه نوآوری نقش جدی ایفا خواهد كرد.

فاطمی عقدا با بیان اینكه امروزه كشور به لحاظ صنعت ساختمان در وضعیت مطلوبی قرار ندارد اظهار داشت: دیگر كشور ما از مرحله‌‌ای گذشته است كه بگوید محیط‌زیست و حفظ محیط و همچنین بهینه‌سازی انرژی و یا مقاوم بودن و یا نبودن ساختمان‌ها مهم نیست بلكه ما به مرحله‌ای رسیدیم كه باید شیوه‌های اجرا ساختمان‌سازی و عرصه‌های صنعتی‌سازی را در حوزه صنعت و مسكن الزامی كنیم و این را باید بدانیم كه دیگر فرصتی باقی نمانده است.

وی بیان داشت: متاسفانه ما شاهد هستیم كه میلیاردها تومان انرژی در ساختمان از بین می‌رود و این نشانگر آن است كه ما هنوز در ابتدای راه هستیم و باید قدم‌های جدی برای خروج از این وضعیت برداریم.

وی به وضعیت تولید سیمان اشاره كرد وگفت: در زمینه تولید سیمان و مصالح دیگر ساختمانی نیز وضعیت مشابه احداث ساختمان داریم كه باید هر چه زودتر تحولی در این صنعت به عمل آوریم.

رئیس مركز تحقیقات ساختمان توجه جدی به مقررات ملی ساختمان و ارائه راهكارهائی برآمده از نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها در صنعت ساختمان را یكی از اصلی‌ترین عوامل ساختمان‌سازی با معماری ایرانی و اسلامی ذكر كرد و گفت: متاسفانه توجه جدی به مقررات ملی ساختمان نمی‌شود در حالی كه مقررات ملی ساختمان ما بی‌نقص و كامل است.

به گفته فاطمی عقدا، چرا باید به مقررات ملی ساختمان توجه نشود و این معضلی است كه باید هر چه سریع‌تر مسئولین ذی‌ربط برای آن چاره‌جویی كنند.

*انتقاد از عملكرد بیمه در صنعت ساختمان

وی با انتقاد از عملكرد بیمه در صنعت ساختمان گفت: چرا باید بیمه به صورت تشویقی ارائه شود در حالی كه بیمه ساختمان یكی از مهم‌ترین ابزارهای صنعت ساختمان‌سازی است.

وی تاكید كرد: باید بیمه ساختمان از حالت تشویقی خارج و الزامی شود.

در این همایش كه به همت مركز مطالعات تكنولوژی دانشگاه شریف برگزار شد، شركت های "مهندسین مشاور پیمان غدیر " شركت پدیده شاندیز "، "انبوه سازان همای تهران "، "شركت مهستان "، " شركت توسعه مهندسی مكان شهر سبلان "، "مجتمع تولیدی سپاد خراسان " و شركت " آموت بهین " به عنوان شركت های برتر این حوزه از منظر فناوری انتخاب شدند.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
سه شنبه 26 بهمن 1389
آرش سعادت